Czytanie a vista dla zaawansowanych

Czytanie a vista w dosłownym tłumaczeniu z języka włoskiego oznacza tyle, co „od razu”, „na pierwszy rzut oka”.  Zdolność sprawnego czytania a vista jest jedną z podstawowych cech dobrego pianisty, jest także dużym ułatwieniem zarówno podczas zaplanowanych, jak i spontanicznych występów.

Wykształcenie tej zdolności i osiągnięcie w niej sprawności można rozwijać w każdym wieku, wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania, a także praktycznych ćwiczeń.

Doświadczona para pianistów i pedagogów: Grzegorz Mania i Monika Gardoń-Preinl, swój wykład oparła na serii podręczników do czytania a vista dla uczniów szkół średnich wydanej nakładem PWM. W trakcie webinaru przedstawione zostały nowe ćwiczenia pozwalające na poszerzanie zbioru doświadczeń praktycznych, zaprezentowane zostały również pomysły, jak można rozwijać umiejętności czytania a vista u zaawansowanych uczniów i studentów.

Obydwie dotychczas wydane części podręcznika do czytania a vista autorstwa Grzegorza Mani i Moniki Gardoń-Preinl dostępne są w sprzedaży w stacjonarnej i wirtualnej księgarni Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, a także w dobruch księgarniach muzycznych na terenie całej Polski.

Zobacz publikacje w naszej księgarni

Webinar powstał w ramach 18. Edycji Dni Edukacji Muzycznej dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.