Lekcje z mistrzem. Daniel Stabrawa

Daniel Stabrawa – mistrz, skrzypek solista i dyrygent. Polak, który od 1986 r. przez 35 lat nieprzerwanie jako pierwszy skrzypek – koncertmistrz prowadził Orkiestrę Filharmoników Berlińskich. Artysta znany i ceniony na całym świecie.

Dzięki współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Szkoły Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Czasławiu jego nazwisko znalazło się w kalendarzu wydarzeń ubiegłorocznej edycji 18. Dni Edukacji Muzycznej online. PWM jako partner II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika, który odbył się w czerwcu 2021 roku, a którego organizatorem była Czasławska szkoła, ufundował w ramach nagrody specjalnej lekcje mistrzowskie, master classes z mistrzem dla 5 laureatów Konkursu. Dzięki tej nagrodzie Konkurs zyskał jeszcze wyższą rangę. Wartość nagrody, jaką jest lekcja mistrzowska z wybitnym skrzypkiem solistą, to najwyższa wygrana, jaką młody skrzypek, będący dopiero na początku swojej drogi muzycznej, mógł zdobyć.

Każdy z muzyków wie, ile znaczą w procesie edukacji i kształtowania młodego człowieka lekcje i kursy z cenionymi pedagogami, wirtuozami. Daniel Stabrawa niewątpliwie należy do grona elity polskich skrzypków, z którymi możliwość współpracy to ogromne wyróżnienie. Warto dodać, że we wrześniu 2022 roku zasiądzie on w komisji najważniejszego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu jako wiceprzewodniczący Jury.

Laureaci II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika mieli możliwość pracy z mistrzem podczas transmitowanych na żywo lekcji. Wśród nich znalazła się uczennica Czasławskiej szkoły – Katarzyna Basista, laureatka I miejsca w swojej kategorii. Pozostali to: Łucja Długokęcka z Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. w Rudzie Śląskiej, Julia Anastazja Nowakowska reprezentująca Warszawskie Centrum Suzuki, Wiktoria Mysza – Szkoła Muzyczna I st. w Trzcianie (obecnie uczennica prof. Antoniego Cofalika w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie) oraz Zoja Syguda z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wejherowie.

Program, jaki został wybrany do pracy podczas lekcji mistrzowskich, był dla młodych skrzypków ogromnym wyzwaniem – wszystkie prezentowane utwory nie należą bowiem do łatwych pozycji literatury skrzypcowej. Były to polskie tańce narodowe dla młodszych uczniów ze zbioru Łatwych utworów Marcelego Popławskiego (PWM) oraz Dudziarz, Oberek i Polonez ze zbioru Najpiękniejszy Wieniawski. Ten ostatni, zawierający najefektowniejsze kompozycje na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu Henryka Wieniawskiego, wszedł do programu master classes jako nowość w publikacjach PWM.

Daniel Stabrawa docenił wysoki poziom, jaki reprezentowali Laureaci Konkursu, zwracając szczególnie uwagę na prezentowaną przez nich dobrze rozwiniętą technikę gry skrzypcowej oraz wyobraźnię muzyczną. Podczas lekcji indywidualnie podchodził do ucznia, pracując z nim nad danymi problemami, nie pomijając ważnego aspektu całości prezentacji, jakim jest charakter wykonywanego utworu. Mogliśmy usłyszeć m.in. znakomitą interpretację Poloneza w wykonaniu Zoji, który nabrał nowego blasku i jeszcze większej wirtuozerii po uwagach mistrza oraz Mazura, który zyskał taneczność w wykonaniu Łucji.

Nowa formuła DEM-u w postaci master classes, o którą poszerzają się wydarzenia związane z corocznie odbywającą się już imprezą, są idealnym dopełnieniem w ramach tego przedsięwzięcia. Dają one możliwość szerokiej liczbie odbiorców uczestnictwa w lekcjach prowadzonych przez wybitnych mistrzów, które są najlepszą nauką i inspiracją nie tylko dla młodych artystów uczestniczących w lekcjach, ale i dla nauczycieli, którzy jako obserwatorzy mają szansę uczyć się od najlepszych.

                                                                                                                      Klaudia Dzieża