Informacje o prelegencie

Agata Kielar-Długosz

Uznana polska flecistka, propagatorka muzyki polskiej, absolwentka studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, studiów podyplomowych w Hochschule für Musik w Weimarze oraz Yale University w New Haven. Jest laureatką międzynarodowych konkursów fletowych, m.in.: w Uelzen, w Padwie, w Ovadzie, w Timisoarze oraz Viggiano. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą.

Była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracowała również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Do tej pory nagrała 16 albumów płytowych.  Najnowszy album wydany przez firmę fonograficzną DUX For you, Anne-Lill został przez krytyków muzycznych uznany jednym z najciekawszych albumów z muzyką kameralną ostatnich miesięcy. W 2017 roku Artystka otrzymała nominację do prestiżowej nagrody fonograficznej ICMA (International Classical Music Award) w kategorii koncert solowy za płytę Flute Reflections wraz z London Symphony Orchestra i Berliner Philharmoniker.

Artystka jest propagatorem również muzyki najnowszej – do tej pory powstały 83 utwory jej dedykowane. Wielokrotnie prawykonywała koncerty dedykowane jej przez polskich i zagranicznych kompozytorów. Dokonała ponadto szeregu nagrań archiwalnych, radiowych oraz telewizyjnych. Artystka wystąpiła w roli solistki ze wszystkimi orkiestrami w Polsce.  Jest regularnie zapraszana do współpracy z renomowanymi orkiestrami w Europie. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Co więcej, Agata Kielar-Długosz wraz z Łukaszem Długoszem stworzyli nowatorski projekt portalu edukacyjnego FLAUTOFORTE.

Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało tegoroczną Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artystce za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie. W 2019 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka.

Fot. Dorota Bodnar
Agata Kielar-Długosz

Wydarzenia z udziałem Agata Kielar-Długosz:

Przekrój polskiej muzyki fletowej

Zobacz szczegóły