Informacje o prelegencie

prof. Dariusz Terefenko

Słupszczanin z pochodzenia. Jest profesorem jazzu, teorii muzyki klasycznej oraz koordynatorem wydziału sztuki improwizacji na prestiżowej uczelni Eastman School of Music w Rochester, USA. Jako pianista prof. Terefenko koncertuje po świecie, wykonując różnorodny program artystyczny: począwszy od ragtimów, a kończąc na przeróbkach literatury współczesnej. Jako wykładowca prof. Terefenko jest częstym gościem na wiodących uczelniach w USA, Kanadzie, Brazylii i Europie, prezentując klasy mistrzowskie o improwizacji jazzowej i klasycznej, wykonawstwie jazzowym, teorii i historii jazzu.

Prof. Terefenko jest autorem książek: Jazz Theory – From Basic to Advanced Study (Routledge, 2017), Jazz Theory Workbook (Routledge, 2019), Jazz Voicings for Piano – The Complete Linear Approach, Volumes I and II (Advance Music, 2018), które cieszą się dużą popularnością na wielu uczelniach artystycznych na świecie oraz wśród profesjonalnych muzyków. W latach 2020–2021 roku Teoria jazzu. Od podstaw do poziomu zaawansowanego oraz Zbiór zadań do teorii będą wydane w języku polskim przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz w języku chińskim.

Jego solowe nagrania Evidence i Crossing Paths zawierają standardy jazzowe i kompozycje autorskie, których wykonanie cechuje różnorodność stylistyczna oraz kreatywność interpretacyjna.

prof. Dariusz Terefenko