Informacje o prelegencie

Kapela Krzysztofa Trebuni-Tutki „Śleboda”

Krzysztof Trebunia-Tutka – architekt i muzyk, jest znany przede wszystkim jako założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki specjalizującego się w muzyce inspirowanej tradycją górali polskich i współpracy międzykulturowej m.in. z Twinkle Brothers z Jamajki czy Quintetem Urmuli z Gruzji. Jako nauczyciel dyplomowany muzyki góralskiej od lat wychowuje kolejne pokolenia muzykantów w Tatrzańskim Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem. Prowadzi wykłady w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na specjalności Kultura Podtatrza. Jako muzyk multiinstrumentalista wielokrotnie nagradzany był w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzyki tradycyjnej. Jest prymistą Kapeli Rodzinnej Trebuniów-Tutków oraz Kapeli Góralskiej „Śleboda” prezentującej tradycyjne melodie górali podhalańskich.

Kapelę tworzą dorosłe już dzieci – Marcin, Ania i Jasiek, oraz uzdolnieni muzykanci młodego pokolenia z Podhala. Członkowie „Ślebody” również zdobywają nagrody w ogólnopolskich konkursach muzyki tradycyjnej. Kapela specjalizuje się także w instrumentach pasterskich, m.in. zdobyła „Złoty Zbyrcok” w Kościelisku w 2019 r.

W dorobku grupy jest udział w nagraniu płyt Kolędowanie w górach, Góralskie dzieci kolędują oraz etno-yassowa płyta Zbójnickie Krzysztofa Trebuni-Tutki i Tymona Tymańskiego. Krzysztof Trebunia-Tutka prowadząc festiwale, wykłady, prelekcje i warsztaty, prezentuje nie tylko bogactwo muzyki górali polskich, ale przede wszystkim gwarę i oryginalne instrumenty tj.: róg, trombitę, piszczałki, fujary, dwojnicę, kozę podhalańską, złóbcoki. „Śleboda” wspiera swojego lidera nie tylko w atrakcyjnej prezentacji muzyki skalnego Podhala, ale również porywającej do tańca muzyki karpackiej i bałkańskiej.

Skład kapeli:

Krzysztof Trebunia-Tutka – trombita, skrzypce, koza podhalańska, fujary, piszczałki, śpiew, taniec
Anna Trebunia – skrzypce, śpiew, taniec
Jan Trebunia-Tutka – skrzypce, róg, altówka, fujara, koza podhalańska, śpiew, taniec
Katarzyna Kluska – skrzypce, taniec, śpiew
Marcin Trebunia – basy podhalańskie, kontrabas, taniec

Kapela Krzysztofa Trebuni-Tutki „Śleboda”

Wydarzenia z udziałem Kapela Krzysztofa Trebuni-Tutki „Śleboda”:

Muzyka Skalnego Podhala

Zobacz szczegóły