Informacje o prelegencie

Krzysztof Trebunia-Tutka

Człowiek gór, ale i człowiek renesansu – nagradzany na różnych polach architekt, muzyk, dyplomowany nauczyciel muzyki góralskiej, felietonista, konferansjer, juror i laureat konkursów muzyki ludowej i folkowej, autor tekstów i muzyki inspirowanej tradycją, członek ZAiKS, SAWP, SARP, TONZ, Rady Naukowej Związku Podhalan w Polsce, założyciel i lider Kapeli Krzysztofa Trebuni-Tutki ŚLEBODA i zespołu TREBUNIE-TUTKI – pierwszej profesjonalnej grupy polish world music, wielokrotnie notowanej na World Music Charts Europe. Awangardowe nagrania grupy TREBUNIE-TUTKI zdobyły uznanie w rozgłośniach radiowych na całym świecie.

Jako multiinstrumentalista zyskał liczne dowody uznania, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Studenckim w Katowicach w 1991 roku, kiedy to został nagrodzony „za znakomitą i stylową grę”, w 2008 r. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem zdobył „Złote Zbyrkadło”. Dwukrotnie (w 2002 i w 2013 roku) zajął pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii Mistrz i Uczeń. W tej samej kategorii wraz ze swoimi najlepszymi uczniami wielokrotnie otrzymywał Nagrodę Główną – Złote Żywieckie Serce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (2001, 2006, 2010, 2014 i 2017). W 2019 roku w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalistów Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej zdobył Grand Prix.

Krzysztof Trebunia-Tutka został uhonorowany wieloma tytułami i odznaczeniami, takimi jak: Honoris Gratia (2008), znak jakości Marka Tatrzańska (2012), „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2013), Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2014), „Złoty Krzyż Małopolski” (2015) czy przyznany przez World Festival Union IGF Oskar Kultury Tradycyjnej – Gold Star (2018).

Fot. Bartek Barczyk
Krzysztof Trebunia-Tutka

Wydarzenia z udziałem Krzysztof Trebunia-Tutka:

Muzyka Skalnego Podhala

Zobacz szczegóły

Muzyka Skalnego Podhala

Zobacz szczegóły