Informacje o prelegencie

Łukasz Długosz

Uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę Flute Stories okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu i w Yale University w New Haven.  Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych, w tym tak prestiżowych  jak ten w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą.

W 2010 roku debiutował w branży fonograficznej – z London Symphony Orchestra. Obecnie ma na koncie 48 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską. W związku z ich wydaniem otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award oraz nagrody polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyki. Artysta dokonał również wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie  wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich.  Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało tegoroczną Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artyście za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony został medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2019 roku otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora Sztuki.

Fot. Dorota Bodnar
Łukasz Długosz

Wydarzenia z udziałem Łukasz Długosz:

Przekrój polskiej muzyki fletowej

Zobacz szczegóły