Informacje o prelegencie

Michał Karol Szymanowski

Pianista, kameralista i dyrygent. Jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Urodził się w 1988 roku w Bydgoszczy w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta.

Obecnie prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zwycięzca konkursu Yamaha Music Foundation of Europe, ćwierćfinalista 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, laureat 2 nagrody w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Korei, zdobywca 3 nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Watykanie dla papieża Benedykta XVI, w Belwederze dla prezydenta Polski. Nagrał dwie płyty dla wytwórni CD Accord (Naxos) z utworami Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego. Albumy pod nazwą Michał Szymanowski Piano Recital zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę. W jednej z recenzji albumów czytamy: „Zachwycający dysk, z doskonale ułożonym i znakomicie wykonanym programem. To szczere tworzenie muzyki, kojarzone z takimi luminarzami, jak Uchida, Schiff i Brendel”.

Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Juri Gilbo, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Antoni Wit czy Marek Pijarowski. Oprócz repertuaru solowego Michał Szymanowski często wykonuje również muzykę kameralną.

 

Michał Karol Szymanowski

Wydarzenia z udziałem Michał Karol Szymanowski:

Lekcje z mistrzem. Michał Szymanowski

Zobacz szczegóły