Informacje o prelegencie

Royal String Quartet

W skład kwartetu wchodzą:
Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce,
Elwira Przybyłowska – II skrzypce,
Paweł Czarny – altówka,
Michał Pepol – wiolonczela.

Royal String Quartet to 20 lat wspólnego grania, 17 płyt docenionych przez międzynarodową krytykę nagrodzonych dwoma Fryderykami i sześcioma nominacjami do tej nagrody, koncerty na wszystkich kontynentach, wierna publiczność. Do tego 15 lat Kwartesencji, czyli festiwalu, podczas którego muzycy w swych ambitnych artystycznie przedsięwzięciach nie uznają granic gatunków.

Kwartet założyli w roku 1998, w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

Z czasem, ciężka praca i zdobyte umiejętności zaowocowały nagrodami m.in. w Casale Monferrato (Włochy), Krakowie, Kuhmo (Finlandia) i na renomowanym konkursie w kanadyjskim Banff. Royal String Quartet otrzymał również nagrodę fundacji Borletti-Buitoni „dla wybitnych muzyków u progu kariery” oraz Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu zasług dla kultury polskiej”, zaś w 2007 roku kwartet nominowano do prestiżowej brytyjskiej nagrody Royal Philharmonic Society. Melomani całego świata poznali brzmienie kwartetu dzięki współpracy z BBC: w latach 2004–2006 zespół objęty był elitarnym programem New Generation Artist. W budowaniu marki zespołu ważną rolę odegrał także specjalny koncert dla królowej Elżbiety II.

Zespół jest doceniany przez najważniejsze festiwale na świecie. Sukcesy zaowocowały trwającą od 2008 roku współpracą z brytyjską wytwórnią Hyperion. Royal String Quartet stał się jednym z czołowych ambasadorów polskiej kultury. Zarejestrował na czterech płytach kwartety Karola Szymanowskiego i Ludomira Różyckiego (premiera fonograficzna) czy komplet dzieł kwartetowych Henryka Mikołaja Góreckiego. Jednak to tylko znikoma część dokonań zespołu!

Co więcej, muzycy od lat dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi kameralistami. W latach 2012–2015 byli wykładowcami Queen’s University w Belfaście. Od 10 lat pozostają wierni własnym kursom mistrzowskim w Rybnej, a na co dzień nauczają na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w warszawskich szkołach muzycznych.

Royal String Quartet

Wydarzenia z udziałem Royal String Quartet:

Bacewicz, jakiej nie znacie

Zobacz szczegóły

Bacewicz, jakiej nie znacie

Zobacz szczegóły