4.44(9)

Czy etiuda może być fajna?

Wokół miniatur Henryka Pachulskiego

Już samo słowo „etiuda” dla wielu muzyków, nie tylko pianistów, brzmi groźnie. Ich ćwiczenie uchodzi za trudne, męczące i nudne. Uczniowie, a niekiedy i nauczyciele, często ich nie lubią i traktują jak zło konieczne. A przecież etiuda może być „fajna”! Udowodnią to podczas swojego wykładu znakomici pianiści związani z krakowską Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego – Bartłomiej Kominek i Marek Szlezer.

Głównym bohaterem spotkania będzie Henryk Pachulski, którego Etiudy w opracowaniu prelegentów niniejszego webinaru ukazują się w tym roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Henryk Pachulski (1859–1921) jest autorem około 100 utworów fortepianowych – różnego rodzaju miniatur, utworów pedagogicznych czy transkrypcji. Etiudy już od czasu ich powstania są najczęściej wykonywaną, a zarazem najbardziej znaną i cenioną częścią jego dorobku. Wyrażali się o nich z najwyższym uznaniem – i stosowali je w swojej pracy pedagogicznej m.in. Aleksander Skriabin, Siergiej Rachmaninow, Aleksander Goldenweiser i Konstantin Igumnow. Autor, sam będąc wybitnym pianistą i pedagogiem (przez 35 lat był wykładowcą w Konserwatorium Moskiewskim), tworzył kompozycje, które nie tylko opracowują wybrany problem pianistyczny, ale też dają wykonawcy przestrzeń do wyrażenia własnych emocji.

Prowadzący nawiążą też w ramach wykładu do etiud innych kompozytorów, m.in. Rachmaninowa, Skriabina czy Chopina, którzy tworzyli je nie tylko z myślą o mozolnym ćwiczeniu, dzięki czemu wykreowali – niejako przy okazji – piękne miniatury, które są urzekające i naprawdę… fajne.

Webinar realizowany będzie w przestrzeni krakowskiego Riff Pianosalonu.

Webinar Bartłomieja Kominka i Marka Szlezera jest częścią działań edukacyjnych realizowanych w ramach projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”.

 

Opinie studentów

4.4

Total 9 Ratings

5
5 Oceny
4
3 Oceny
3
1 ocena
2
0 ocena
1
0 ocena

ciekawe

Wspaniałe wydarzenie

Wspaniały kurs

Ciekawy i przydatny wykład, wiele interesujących informacji.

Ciekawe spojrzenie na etiudy.

Wiele ciekawych faktów z życia H.Pachulskiego, niekoniecznie powszechnie znanych. Cudownie, że wykład pana Marka Szlezera dodatkowo był ilustrowany fragmentami etiud w wykonaniu samego prelegenta. To zawsze niezwykle pomocne. Wielkie słowa uznania za wiedzę oraz umiejętności.
Podziękowania dla obu Panów prowadzących.
Myślę, że przekonali nas iż etiuda może być fajna :-)

Dobry webinar

Wspaniałe wydarzenie!

...