Czytanie a vista w dosłownym tłumaczeniu z języka włoskiego oznacza tyle, co „od razu”, „na pierwszy rzut oka”. Zdolność sprawnego czytania a vista jest jedną z podstawowych cech dobrego pianisty, jest także dużym ułatwieniem zarówno podczas zaplanowanych, jak i spontanicznych występów.
Wykształcenie tej zdolności i osiągnięcie w niej sprawności można rozwijać w każdym wieku, wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania, a także praktycznych ćwiczeń.
Doświadczona para pianistów i pedagogów: Grzegorz Mania i Monika Gardoń-Preinl, swój wykład oprą na serii podręczników do czytania a vista dla uczniów szkół średnich wydanej nakładem PWM. W trakcie webinaru przedstawione zostaną nowe ćwiczenia pozwalające na poszerzanie zbioru doświadczeń praktycznych, zaprezentowane zostaną również pomysły, jak można rozwijać umiejętności czytania a vista u zaawansowanych uczniów i studentów.
Bardzo przydatny webinar
Świetny temat do omówienia, ponieważ nie wyobrażam sobie funkcjonowania jako muzyk bez umiejętności realizacji a'vista.
Gra a vista to duża umiejętność i każda uwaga jest cenna.
Temat niezwykle ważny na każdym etapie wtajemniczenia pianisty. Zaniedbany doprowadza do tworzenia ucznia "kaleki", który w PSM II st. przez cały semestr wyłącznie czyta cztery niewielkie objętościowo utwory i nie poznaje żadnej literatury poza tym, co prezentuje na przesłuchaniach i egzaminach. Nie jest w stanie akompaniować kolegom czy tworzyć ( dla frajdy wspólnego muzykowania) zespołów z rówieśnikami. Z przyjemnością korzystam z podręczników stworzonych przez Wykładowców tego webinaru i czekam z niecierpliwością na trzecia część zapowiedzianą podczas wykładu.
Bardzo dużo konkretnej wiedzy. Przydałoby się też rozszerzyć repertuar i przykłady muzyczne na inne instrumenty.
Wartościowe wskazówki
...