5.00(8)

Lekcje z mistrzem. Agata Szymczewska

Master class to nowa formuła, o którą rozszerzają się Dni Edukacji Muzycznej. Podczas specjalnych lekcji z mistrzem uczniowie będą pracować nad wybranymi utworami, omawiać trudności i rozwiązywać bieżące problemy, które pojawią się podczas gry.

Tematem lekcji prowadzonych przez wybitną polską skrzypaczkę, Agatę Szymczewską, będą młodzieńcze utwory Grażyny Bacewicz, które w jej opracowaniu ukazały się w tym roku po raz pierwszy drukiem nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wczesne dzieła kompozytorki nie były nigdy wcześniej publikowane ze względu na jej samokrytycyzm i ostatnią wolę, jednak córka kompozytorki, wykonawczyni testamentu, dała się przekonać wielu artystom i muzykologom, że warto sięgnąć także do najwcześniejszych utworów Grażyny Bacewicz. Jak tłumaczy Małgorzata Gąsiorowska, teoretyczka muzyki i publicystka muzyczna: „(…) są one dowodem kształtującego się stylu artystki, dowodem rozwoju, który przebiegał w sposób ewolucyjny, bez znaczących wstrząsów czy zmian w sposobie myślenia o muzyce”.

Agata Szymczewska w swoim opracowaniu wzięła pod uwagę różne wersje utworów i zadbała o to, aby w nutach znalazły się właściwie wszystkie możliwe do odczytania oznaczenia interpretacyjne i wykonawcze kompozytorki. Autorka opracowań na każdym kroku starała się odpowiedzieć na pytanie: „Jak zagrałaby na skrzypcach ten fragment sama Grażyna Bacewicz?”.

Swoje spostrzeżenia, a także ogólne uwagi i porady wykonawcze przekaże uczniom podczas dwóch master classes, które złożą się na lekcję.

  • godz. 10.00 – lekcja 1. Grażyna Bacewicz, I sonata na skrzypce i fortepian,
    gra: Aleksandra Gargas
  • godz. 11.00 – lekcja 2. Grażyna Bacewicz, Legenda na skrzypce i fortepian
    gra: Paulina Tomczuk

 

Prowadzący:

Opinie studentów

5.0

Total 8 Ratings

5
8 Oceny
4
0 ocena
3
0 ocena
2
0 ocena
1
0 ocena

super!

Wspaniałe lekcje!

Świetne szkolenie

Bardzo interesujące warsztaty, brawo!

Bardzo ciekawie poprowadzone lekcje

Świetna lekcja, piękne granie i mnóstwo ciekawych spostrzeżeń.

Dziękuję

...