Codzienna rozgrzewka skrzypka a jego kondycja
Żabki, mrówki, goryle, koty, ptaszki, misie-patysie – czy to opis Arki Noego? A może lista bohaterów jakiejś bajki? Otóż poprawna jest odpowiedź trzecia: to elementy rozgrzewki skrzypka!
Wybitny wiolinista i świetny pedagog, Sławomir Tomasik, razem z trzema swoimi podopiecznymi przygląda się postawie skrzypka, podpowiada, jak ćwiczyć, aby dobrze przygotować ciało i umysł do występu na scenie, a także jak wyrobić dobre nawyki podczas codziennych praktyk.
Zapraszamy do oglądania!
Ćwiczenia i cały webinar zostały oparte na publikacji „Rozgrzewka skrzypka” Sławomira Tomasika, a materiał premierowo można było zobaczyć podczas ubiegłorocznego DEM-u.
Kim jest nasz prowadzący?
Prof. dr hab. Sławomir Tomasik ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Jana Tawroszewicza i Krzysztofa Jakowicza. Studiował kameralistykę pod kierunkiem członków Amadeus Quartet w Musikhochschule w Kolonii, swoje umiejętności doskonalił także u Tadeusza Wrońskiego i André Gertlera. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.
Koncertował w Polsce oraz w wielu krajach Europy i Azji z najlepszymi orkiestrami symfonicznymi pod batutą światowej sławy dyrygentów, a jako kameralista współpracował z wybitnymi pianistami. Dokonał licznych prawykonań a także wielu nagrań dla polskich, brytyjskich i japońskich wytwórni płytowych. Przygotowany wraz z Robertem Morawskim album Karol Szymanowski Complete Violin and Piano Works wyróżniony został nagrodą Fryderyk 2011, a The Power of The Polish Violin (2013) z dziełami koncertowymi Karola Lipińskiego, Zbigniewa Turskiego, Bartosza Kowalskiego nagrany wspólnie z NOSPR i Subito Strings otrzymał dwie nominacje do tej nagrody. Na płycie Józef Elsner Violin and Pianoforte Works (2014) znalazły się wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian tego kompozytora wykonane wraz z Edwardem Wolaninem na instrumentach z epoki. Płytę entuzjastycznie recenzowano w renomowanym amerykańskim miesięczniku „Strings”. Dwupłytowy album Brahms Sonatas Opus 78, 100, 108, 120 (2017) jest, jak dotąd, jedyną na świecie rejestracją wszystkich pięciu sonat na skrzypce i fortepian tego kompozytora. Skrzypek zarejestrował ją wspólnie z Robertem Morawskim, z którym nagrał także album Ignacy Jan Paderewski All Violin and Piano Works (2020).
Sławomir Tomasik jako profesor sztuk muzycznych prowadzi klasę skrzypiec na rodzimej uczelni w Warszawie, gdzie piastuje także zaszczytną funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. Jest także profesorem gościnnym w SOAI University w Osace, prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Japonii, Korei Południowej i Rosji, zasiada także w jury prestiżowych konkursów skrzypcowych. Jest autorem książek metodycznych: Kompasu skrzypka (cz. I – 2005, cz. II – 2007), Systemu gam i pasaży na skrzypce (2009), które stały się bestsellerami na muzycznym rynku wydawniczym Korei Południowej, a także Abecadła dwudźwiękowego dla dzieci (FFV Edition2011) oraz wydawnictwa Korekta aparatu gry skrzypka – lekcja po lekcji (PWM 2016), pierwszej w Polsce publikacji na ten temat. Jest autorem opracowań edytorskich wydań nutowych: Paderewski. Wszystkie utwory skrzypcowe (2001), 12 Fantazji G.Ph. Telemana (2006), a także dwóch tomików wierszy: Leśny koncert (2003), Sto pytań do ogrodu (2009). Skomponował kilka utworów skrzypcowych, w tym La Cadenza op. 3 pamięci I.J. Paderewskiego (prawykonanie: Tokio, 2002) i Duetowe co nieco (wyd. PWM 2014).