Ptaki i kwiaty na 18. urodziny DEM-u

W edycji 2021 Dni Edukacji Muzycznej docierają do 18 odsłony, a to oznacza, że projekt, który Polskie Wydawnictwo Muzyczne zapoczątkowało w 2004 roku, zyskuje pełnoletniość. W związku z osiągnięciem tej umownej cezury zrodził się pomysł na zmianę narracji wizualnej imprezy i rozwój koncepcji zaproponowanej już w ubiegłym roku. A jako że osiemnastolatkom można więcej, w tym roku postanowiliśmy zrobić to z rozmachem! Skąd więc kwiaty i ptaki?

Chłopiec z latawcem

Przez lata znakiem rozpoznawczym Dnia Edukacji Muzycznej było charakterystyczne logo z chłopcem trzymającym zabawkowy wiatrak. Ten znak towarzyszył z początku kameralnym, w kolejnych latach coraz częściej i liczniej uczęszczanym spotkaniom pedagogów oraz ekspertów w dziedzinie edukacji pod szyldem Dni Edukacji Muzycznej. Przez lata jednak formuła imprezy ewoluowała, zmieniali i rozwijali się także jej odbiorcy, ostatecznie zmienić musiała się także jej forma. To z kolei skłoniło nas do zmiany sposobu mówienia o Dniu Edukacji Muzycznej, a także do odświeżenia strony wizualnej imprezy.

Monstera na głowie

Największą zmianę identyfikacji wizualnej DEM przeszedł w 2020 roku, kiedy nowy logotyp imprezy zyskał bardziej modernistyczną, przejrzystą formę, a cały kongres jednoznaczny przekaz: Dni Edukacji Muzycznej to wydarzenie kierowane do nauczycieli, którzy są świadomi konieczności rozwoju i chcą wzmacniać swoje kompetencje, by kształtować nowe osobowości artystyczne. W ubiegłym roku znakiem rozpoznawczym DEM-u stała się także domowa roślina – monstera, która wydawałaby się elementem bardzo swojskim, gdyby nie stała na… głowie.

Odwrócenie kwiatu, który kojarzy się z domowością i poczuciem bezpieczeństwa we własnej przestrzeni symbolizowało gwałtowne zmiany, z jakimi wszyscy musieliśmy się w ubiegłym roku zmierzyć. Nasza normalnością musiało nagle stać się to, że wiele aktywności dotychczas realizowanych stacjonarnie przeniosło się do sieci. Online już nie tylko robiliśmy zakupy czy kontaktowaliśmy się ze znajomymi, wirtualnie zaczęliśmy także pracować, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych czy rozwijać swoją edukację, brać udział w kursach i szkoleniach. Świat stanął na głowie.

kwiat.DEM_identyfikacja_wizualnajpg

Rajski ogród doświadczeń

W tym roku z tą rzeczywistością zdążyliśmy się już na tyle oswoić, że nie przestrasza nas zagłębianie się w nowe możliwości, które z sobą przyniosła. Zakres naszych aktywności, po kilkunastu miesiącach „buszowania” w sieci znacznie się poszerzył – potrafimy więcej, szukamy więcej, możemy więcej. Obszar naszych eksploracji się powiększa, w związku z czym wychodzimy z czterech ścian i gościmy w prawdziwej dżungli treści, w której wiele rzeczy jest egzotycznych i intrygujących. Na taką potrzebę „nowego odbiorcy” Polskie Wydawnictwo Muzyczne musiało odpowiedzieć w pewnym stopniu na właściwie każdym obszarze prowadzonej przez siebie działalności i taki właśnie rajski ogród wypełniony wartościowymi i ciekawymi spotkaniami chcieliśmy zaproponować naszym odbiorcom w ramach 18. Dni Edukacji Muzycznej.

Kwiaty, które w tamtym roku były jedną doniczkową rośliną, teraz rozkwitają w prawdziwy zieleniec, a w jego stronę, tak jak Mary Lennox, bohaterkę książki Frances Hodgson Burnett, która podążyła za rudzikiem do tajemniczego ogrodu, prowadzą nas inne rajskie ptaki, czyli zaproszeni w tym roku do udziału w Dniach Edukacji Muzycznej prelegenci. Paneliści i artyści obecni na tegorocznym DEM-ie są ekspertami z tak różnych, ale jednocześnie wyrazistych obszarów, że wpisanie komunikacji 18. edycji imprezy w opowieść o barwnym ogrodzie była rzeczą niemal naturalną. 

Krzysztof Trebunia-Tutka oraz Kapela Krzysztofa Trebuni-Tutki „Śleboda” z muzyką góralską, Paweł Wakarecy, Julia Kociuban, Krzysztof Książek i Michał Szymanowski z muzyką Fryderyka Chopina, Agata Szymczewska i Royal String Quartet z młodzieńczymi utworami Grażyny Bacewicz, panele dotyczące gry na trąbce, czytania a vista, muzyki fletowej, fortepianu czy tematów na styku psychologii i pedagogiki dają szeroki i barwny przekrój obszarów, które mogą zainteresować nie tylko nauczycieli szkół muzycznych, ale także szkół artystycznych w ogóle.

Dołącz do 18. DEM-u już dziś

Mamy nadzieję, że tegoroczna odsłona Dni Edukacji Muzycznej przekrojem tematów a także zgłębianymi zagadnieniami znajdzie ciekawy oddźwięk wśród dotychczasowych odbiorców imprezy, a także zyska nowych, którzy w naszym programie znajdą interesujące dla siebie treści.

Zapisy na wydarzenie ciągle trwają i zamknięte zostaną 17 listopada. Szczegółowy harmonogram tegorocznej odsłony imprezy, a także informacje dotyczące poszczególnych paneli, koncertów i master classes oraz panelistów dostępne są w zakładce DEM 2021.

Dla wszystkich chcących się zapisać przygotowaliśmy także szczegółową instrukcję pomagającą krok po kroku przejść rejestrację na 18. Dni Edukacji Muzycznej. Zachęcamy również do zapisywania się do facebookowego wydarzenia 18. Dni Edukacji Muzycznej online, gdzie pojawiają się ciekawostki i aktualności związane z bieżącą edycją.