DEM-na Podhalu, czyli dzień z Krzysztofem Trebunią-Tutką

Z czym kojarzy się Wam muzyka góralska? Może z tańcami do upadłego u podnóża Tatr? Albo z ciepłem drewnianej karczmy dającej schronienie po powrocie z ośnieżonego stoku? A może z „Hej!” wykrzykiwanym przez rozbawioną salę w trakcie koncertu muzyki ludowej? Folklor podhalański jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej rozpowszechnionych w naszym kraju. Co jednak o nim wiemy? Przychodzimy z pomocą, dając okazję, by zaczerpnąć nieco z tej fascynującej kultury. Już w poniedziałek zapraszamy na Dzień z Krzysztofem Trebunią-Tutką – artystą, jakich mało, jednym z najaktywniejszych propagatorów muzyki góralskiej, pedagogiem i skrzypkiem, a także autorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Góralskie bajania

Podczas wykładu w ramach 18. Dni Edukacji Muzycznej odkryje przed nami bogactwo i różnorodność ozwodnych, wierchowych, sabałowych i innych tradycyjnych nut podhalańskich, umiejscawiając je w ramach wciągającej opowieści o źródłach kultury góralskiej, jej charakterystycznych cechach, wielości jej interpretacji i wybitnych muzykantach. To będzie jednak nie tylko bajanie, ale i nauczanie – autor mający wieloletnie doświadczenie w przekazywaniu wiedzy na temat muzyki góralskiej przedstawi założenia swojej metody nauczania muzyki tradycyjnej wspomaganej autorskim zapisem melodii i akompaniamentu.

Tatrzańskie pocztówki

Krzysztof Trebunia-Tutka to wciągający bajacz, dlatego nie zdziwi nas, jeśli 90-minutowy wykład podczas DEM-u to będzie dla Was za mało. Przychodzimy zatem z pomocą: w oparciu o przełomowy podręcznik powstał cykl 10-ciu miniatur filmowych – koprodukcja PWM i programu TVP Kultura. Konkretne przykłady muzyczne uzupełnione są tańcem, śpiewem, bogatą ikonografią i nagraniami archiwalnymi. W ten sposób przekazujemy Wam nie tylko garść wiedzy, ale także szczyptę góralskiej atmosfery oraz piękno widoków – wprost z Podhala. Nagrania, które od września emitowane były na antenie TVP Kultury, od dziś dostępne są na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Na góralską nutę

Zwieńczeniem pierwszego dnia tegorocznego DEM-u będzie koncert Kapeli Krzysztofa Trebuni-Tutki „Śleboda”. Artyści zaproszą do tradycyjnej przestrzeni Domu Ludowego w Kościelisku – siedziby Oddziału Związku Podhalan w Kościelisku, skąd zaprezentują przykłady międzynarodowej muzyki tradycyjnej. Ich podróż przebiegnie od Podhala, przez Rzeszowszczyznę, aż po melodie rumuńskie, węgierskie czy chorwackie. Transmisja z koncertu dostępna będzie równolegle na stronie internetowej dem.dkonto.pl, na facebooku PWM oraz kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Muzyka Skalnego Podhala

Zapraszamy także do księgarni PWM po Muzykę Skalnego Podhala autorstwa naszego prelegenta. W tej przepięknie ilustrowanej i kipiącej merytoryczną wiedzą 3-tomowej publikacji autor zebrał pieśni, które od pokoleń przekazywane były drogą ustną, śpiewane i grane w góralskich domach, jednak nigdy wcześniej nie zostały zapisane. Muzyka Skalnego Podhala to wydawnictwo przeznaczone dla laików i osób, które miały już styczność z muzyką tradycyjną. Nie zawiodą się na niej również wielbiciele muzyki góralskiej i pasjonaci melodii z różnych zakątków świata. Na podręcznik składają się 3 tomy: Garść teorii, Zapis palcowy i Zapis nutowy oraz nagrania audio, z którymi osoby pragnące zgłębić tajniki muzyki góralskiej powinny się osłuchiwać.