21. edycja DEM za nami!
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników tegorocznego kongresu.
Wszystkich zebranych powitał Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Następnie odbyły się dwa wykłady, podczas których Marcin Wawruk omówił kwestie dotyczące emisji głosu w pracy nauczyciela, a Joanna Łukasik przekazała wiedzę psychologiczną pomocną w procesie przygotowania uczniów do występów publicznych.
Po części kierowanej do wszystkich nauczycieli, odbyły się lekcje mistrzowskie prowadzone przez sześciu wybitnych instrumentalistów, a zarazem cenionych pedagogów. Agata Szymczewska podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie gry na skrzypcach z najmłodszymi uczniami szkoły oraz laureatami III Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypiec i Altówki Antoniego Cofalika.
Wspaniałe publikacje fortepianowe, zagwozdki techniczne i sposoby interpretacyjne, omówiła ich autorka – pianistka, pedagog i kompozytor – Marta Mołodyńska-Wheeler, a dzieci występowały zarówno solo, jak i w duetach.
Katarzyna Marczak pokazywała, jak wykorzystywać wiedzę z teorii muzyki w praktyce wykonawczej gry na klarnecie. Postać Andrzeja Krzanowskiego, kontekst historyczny i estetyczny twórczości tego XX-wiecznego kompozytora, przybliżał akordeonista Michał Mazgaj. Radosław Bukała koncentrował się na aspektach technicznych gry na wiolonczeli w pracy z najmłodszymi na przykładzie opracowanego przez siebie zbioru Brzmiące nutki. Wprowadzenie do nauki gry a vista zaprezentował gitarzysta, Michał Nagy.
Ostatnim punktem programu był wykład Michała Preinla. Była to szansa na zapoznanie się z najczęstszymi powodami dolegliwości bólowymi u muzyków, wynikającymi z nieprawidłowej postawy ciała podczas gry na instrumencie. Niewątpliwie doświadczenie prowadzącego, który jest zarówno fizjoterapeutą, jak i perkusistą, pozwoliło na kompleksowe rozpatrzenie tego zagadnienia.
Wszystkie warsztaty były przeprowadzone w oparciu o publikacje Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Rokrocznie liczba utworów pedagogicznych wzrasta, aby odpowiadać na potrzeby odbiorców literatury muzycznej dla dzieci i młodzieży.
Miłą niespodzianką była obecność autorek Wiolinkowych opowieści, jednej z najnowszych publikacji PWM na skrzypce i fortepian. Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska z dumą prezentowały swoje dzieło i już zapowiedziały kolejne!
Jeśli chcesz zobaczyć obszerną fotorelację z 21. edycji Dnia Edukacji Muzycznej, KLIKNIJ TUTAJ.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie – do zobaczenia wkrótce!
zespół Polskiego Wydawnictwa Muzycznego