Informacje o prelegencie
KSZTAŁCENIE SŁUCHU
Urszula Koza, Michał Moc
Urszula Koza – wrocławianka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karol Lipińskiego we Wrocławiu w klasie kompozycji prof. Stanisława Krupowicza (dyplom z wyróżnieniem). W ramach programu Erasmus+ studiowała także we Włoszech: w Conservatorio „Francesco Venezze” w Rovigo i w Conservatorio Santa Cecilia w Rzymie.
Zajęcia z kształcenia słuchu prowadzi nieprzerwanie od 2018 roku, będąc częścią zespołu działającego w ramach Zakładu Kształcenia Słuchu i Wyobraźni Muzycznej (dawniej Pracowni), prowadzonego przez prof. Michała Moca. W pracy dydaktycznej stara się czerpać z bogactwa muzyki XX i XXI wieku. Interesuje się też nowoczesnymi metodami nauczania, w tym e-learningiem kierowanym, arkuszem jednego dzieła, arkuszem szybkiej analizy słuchowej. Zależy jej od odejściu od pojmowania kształcenia słuchu jako „tylko dyktand i solfeży”, przy jednoczesnym rozwijaniu umiejętności analizy słuchowej, wyobraźni muzycznej i przy praktycznym zastosowaniu słuchu w codziennym życiu muzyka.
Ma doświadczenie w pracy z młodzieżą szkolną i ze studentami. W latach 2018-2023 uczyła przedmiotów z zakresu teorii muzyki w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu (2019-2023) oraz w Społecznej Szkole Muzycznej II st. im. Kazimierza Kościukiewicza w Świdnicy (2018-2023). Obecnie prowadzi zajęcia z kształcenia słuchu oraz harmonii praktycznej z elementami improwizacji na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii, a także kształcenia słuchu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, z którą współpracuje od 2018 roku. Od 2024 roku wraz z mgr Joanną Kołodziejską pełni funkcję opiekuna studenckiego Koła Naukowo-Artystycznego Kompozycji i Teorii Muzyki.
Prelegentka na szkoleniach i seminariach metodycznych dotyczących kształcenia słuchu w kraju (Wrocław, Konin) i za granicą (Hiszpania, Włochy).
Laureatka nagród i wyróżnień na krajowych i zagranicznych konkursach kompozytorskich. Jej utwory wykonywano na festiwalach i koncertach w Polsce, Anglii, Francji i we Włoszech. Kompozycje Gdybyś i Hommage à W. W. na altówkę solo były utworami obowiązkowymi podczas VIII Wrocławskiego Konkursu Młodych Altowiolistów we Wrocławiu. W swoich kompozycjach koncentruje się przede wszystkim na detalach brzmienia i barwie, szczególnie często sięgając po kameralne składy i wplatając do swoich utworów wiolonczelę i głos ludzki. Czerpie inspirację ze świata przyrody, sztuk pięknych i literatury.
Michał Moc – kompozytor, akordeonista, nauczyciel i podróżnik. Ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie pod kierunkiem prof. Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki i jest zatrudniony na stanowisku profesora, kierując Zakładem Kształcenia Słuchu i Wyobraźni Muzycznej.
W dorobku twórczym posiada ponad 50 kompozycji, wśród nich: utwory kameralne, wokalne, wokalno-instrumentalne, orkiestrowe, ze szczególną preferencją akordeonu jako instrumentu solowego. Osobną grupę stanowią miniatury pisane dla uczniów szkół muzycznych (w tym utwory należące do obowiązkowych na konkursach instrumentalnych i chóralnych), wprowadzające wybrane zagadnienia pedagogiczne, nierzadko wsparte komentarzem metodycznym. Jednak kluczowy obszar jego działalności dydaktycznej stanowi kształcenie słuchu, ze szczególnym uwzględnieniem roli motywacji w analizie i interpretacji muzyki.
Wykłada w macierzystej uczelni, realizując równocześnie badania w zakresie kształcenia słuchu muzycznego; jest m.in. autorem programów komputerowych, gier edukacyjnych oraz pomysłodawcą Festiwalu Wyobraźni Muzycznej mYear (www.myear.pl). Był nauczycielem konsultantem i stałym wykładowcą CENSA (Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych). Prowadzi kursy metodyczne, lekcje otwarte, a także prezentacje i warsztaty dla uczniów oraz nauczycieli poświęcone m.in. zagadnieniom praktycznego stosowania w nauce muzyki jej zasad teoretycznych, roli kreatywności w nowoczesnej dydaktyce. Za działalność pedagogiczną otrzymał m.in. Krzyże Zasługi Prezydenta RP oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Wielokrotnie nagrywał dla stacji radiowych i telewizyjnych oraz wydawców płytowych. W 2011 roku ukazała się jego monograficzna płyta kompozytorska Emotion. Jak sam często podkreśla – nie uznaje muzyki bez emocji. Wraz z Agatą Zubel realizuje też osobisty projekt composer.pl – program rezydencji artystycznych na Islandii dla młodych polskich kompozytorów, którego partnerem jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
