Godzinna dawka Moniuszki od Lutosławski Quartet

Pierwszego dnia DEM-u, 12 października, zapraszamy na koncert online w wykonaniu Lutosławski Quartet. W programie znajdą się Kwartety smyczkowe Stanisława Moniuszki w opracowaniu członków zespołu, dostępne od niedawna w katalogu PWM. Koncert będzie transmitowany na Facebooku oraz YouTube’ie PWM-u. Start o godz. 20:00!

Lutosławski Quartet to jeden z wiodących polskich kwartetów. Zespół doczekał się międzynarodowej renomy, występując podczas najważniejszych festiwali na świecie. Jego interpretacje oklaskiwała publiczność „Warszawskiej Jesieni”, World Music Days, Hong Kong Arts Festival czy International Music Festival w Korei Południowej. Lutosławski Quartet współpracował także z paryskim IRCAM – Centre Pompidou, jednym z najważniejszych centrów muzyki współczesnej.

fot. Łukasz Rajchert

Lutosławski Quartet koncentruje się na popularyzacji muzyki polskiej. Dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego muzycy opracowali kwartety smyczkowe Stanisława Moniuszki. To właśnie I Kwartet smyczkowy d-moll i II Kwartet smyczkowy F-dur znalazły się w programie koncertu zorganizowanego w ramach Dni Edukacji Muzycznej.

Dwa kwartety smyczkowe opracowane przez Lutosławski Quartet to jedyne zachowane, w pełni samodzielne utwory kameralne napisane przez Stanisława Moniuszkę. Oba pochodzą z młodzieńczego okresu działalności kompozytora. Za jego życia nie były znane; samego Moniuszkę z biegiem lat coraz mniej interesowała muzyka czysto instrumentalna, a jego domeną stała się twórczość pieśniarska i sceniczna. Jednak praca nad kwartetami nie poszła w zapomnienie – melodię, którą wprowadził w Andante z II Kwartetu F-dur, wykorzystał później w swojej najsłynniejszej pieśni, Prząśniczce.

Koncert będzie transmitowane na żywo z siedziby Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie i dostępne będzie na facebooku PWM oraz kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

A więcej o samych Kwartetach oraz o pracy nad ich opracowaniem i wydaniem możecie posłuchać w poniższym materiale z cyklu „Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Gościem Dyrektora – Redaktora naczelnego PWM, dra Daniela Cichego, był członek Lutosławski Quartet, Marcin Markowicz.