Song Master Class: lekcje mistrzowskie online z Tomaszem Koniecznym i Lechem Napierałą

Pieśni Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego są znane i cenione zarówno przez wykonawców, jak i publiczność. A gdyby tak móc poznać te utwory od podszewki? Światowej sławy artyści zapraszają na prywatne lekcje mistrzowskie – z dostawą do domu! Wybitny bas-baryton, Tomasz Konieczny, i znakomity pianista, Lech Napierała, wychodzą naprzeciw wszystkim, którzy chcą lepiej poznać najpiękniejsze polskie pieśni. Startuje internetowy projekt Song Master Class.

© Song Master Class, fot. Marta Napierała

Tomasz Konieczny jest śpiewakiem, którego nie trzeba przedstawiać publiczności śledzącej doniesienia z największych scen operowych świata. Wraz z uznanym pianistą i doświadczonym kameralistą Lechem Napierałą zaprasza nie tylko adeptów sztuki muzycznej, ale też melomanów i pasjonatów muzyki kameralnej do wspólnego odkrywania piękna i niuansów zawartych w polskich pieśniach XIX i XX wieku. Projekt Song Master Class koncentruje się na wybranych utworach Stanisława Moniuszki i Romualda Twardowskiego – kompozytora, który w 2020 roku obchodził swoje 90. urodziny.

Lekcje mistrzowskie bez wychodzenia z domu

Na stronie www.songmasterclass.com udostępnionych jest aż 30 wideotutoriali prezentujących dwa najsłynniejsze cykle pieśni Romualda Twardowskiego: Znad Wilii oraz Oblicze Morza, a także najpopularniejsze utwory Stanisława Moniuszki: balladę Dziad i baba i pieśń Do Niemna.

Każdemu utworowi poświęcone są trzy materiały wideo, które koncentrują się na spojrzeniu na pieśni od strony wokalisty, pianisty oraz współpracy artystów-kameralistów. Kompleksowy zapis audiowizualny pracy nad utworami wypełniony rzeczowymi wskazówkami przekazanymi w przystępny sposób jest znakomitą podstawą do pracy i inspiracją dla każdego adepta śpiewu i amatora fortepianu. Dzięki tłumaczeniu materiałów na język angielski, niemiecki i japoński także artyści nieposługujący się językiem pieśni będą mogli szczegółowo przysłuchać się polskiej wymowie, co ułatwi im włączenie wyjątkowych dzieł liryki wokalnej do swoich repertuarów. Dostęp do wszystkich materiałów jest bezpłatny.

© Song Master Class, fot. Marta Napierała

Płyta z pieśniami Romualda Twardowskiego i koncert online

Tomasz Konieczny i Lech Napierała znają pieśni Romualda Twardowskiego jak nikt inny dzięki bezpośredniej współpracy z kompozytorem nad płytą, która już tej jesieni zostanie wydana przez ANAKLASIS, wytwórnię płytową działającą w ramach Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Także twórczość Stanisława Moniuszki znajduje się w obszarze zainteresowań Koniecznego, który w 2019 roku uczestniczył m.in. w oklaskiwanej produkcji Halki w słynnym Theater an der Wien, a także w koncercie poświęconym kompozytorowi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, zorganizowanym z okazji 200. rocznicy urodzin twórcy.

Oprócz unikatowych materiałów o nieprzeciętnych walorach edukacyjnych, na www.songmasterclass.org udostępnione jest także wyjątkowe nagranie omawianych dzieł w wersji koncertowej. To recital poświęcony najpiękniejszym polskim pieśniom w wykonaniu niezrównanych artystów – prosto z Wiednia!

Zajrzyj na www.songmasterclass.org i na kanał YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Partnerem projektu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Patroni medialni: Radio ŁódźTVP KulturaTok FMProgram 2 Polskiego RadiaTVP 3 Łódź