Nowości książkowe i nutowe na DEM 2020

Dzień Edukacji Muzycznej od zawsze kojarzył się z ciekawymi prelekcjami, masą muzyki, ale również z nowościami wydawniczymi. Nie mogło być inaczej i w tym roku. Mimo że spotykamy się online, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało dla Państwa szereg premier książkowych i nutowych, o których będzie można posłuchać podczas webinarów, a kupić w internetowym sklepiku PWM.

Teoretycznie o jazzie

teoria_jazzu_dem2020

Czy można napisać podręcznik do jazzu? Okazuje się, że tak. Dokonał tego prof. Dariusz Terefenko, który zainspirowany i zachęcony przez swoich uczniów w Eastman School of Music postanowił połączyć swoje wykłady i materiały ćwiczeniowe w jedną całość. W Stanach Zjednoczonych to kompendium wiedzy zyskało wielką popularność. Dlaczego? Wystarczy zapoznać się z fragmentem wstępu:

Teoria jazzu: od podstaw do poziomu zaawansowanego to innowacyjny podręcznik napisany z myślą o studentach jazzu, absolwentach studiów jazzowych oraz o poszerzającym się gronie studentów muzyki klasycznej zainteresowanych improwizacją jazzową. Poprzez połączenie teorii, improwizacji, kształcenia słuchu oraz ćwiczeń harmonicznych umożliwia się czytelnikowi efektywne przyswojenie i zrozumienie zagadnień teoretycznych. Ze względu na kompleksowy charakter przedstawionego materiału, Teoria jazzu nadaje się do użytku w szkołach muzycznych I i II stopnia, na uczelniach pedagogicznych i muzycznych w ramach zajęć z teorii jazzu, kształcenia słuchu, improwizacji, harmonii, literatury jazzowej lub kompozycji jazzowej. Publikacja ta może być również wykorzystywana przez muzyków kształcących się samodzielnie.

Skrzypek na sali gimnastycznej

rozgrzewka_skrzypka_DEM2020

Mówi się, że sport to zdrowie, a jak to jest z muzyką? Odpowiedź jest prosta – muzyka to zdrowie w najczystszej postaci, jeśli nie zapomina się o rozgrzewce. Aby dobrze wykonać utwór i cieszyć się sprawnością muzyczną długie lata, należy ćwiczyć swoje ręce, układać plany ćwiczeniowe dokładnie tak, jak robią to sportowcy i ich trenerzy. W swojej najnowszej książce pt. Rozgrzewka skrzypka przekonuje o tym prof. Sławomir Tomasik:

„Bardzo rzadko tłumaczy się grającym, że sprawność ich rąk jest wartością nie do przecenienia i należy o nie dbać już od samego początku, gdyż będą one musiały im służyć przez co najmniej pół wieku. Nie chodzi tu o dbanie o ich higienę – to oczywiste, ale o to, by ćwiczyć nimi w sposób najbardziej ekonomiczny, tak aby zachowały one sprawność przez długie lata. Żeby ta „maszyneria” była zawsze gotowa do użycia, grający powinien stworzyć sobie odpowiedni plan codziennego ćwiczenia, taki harmonogram programowy na każdy dzień”.

Patriotyzm na nowo

APP_DEM2020

Dobrze wiemy, jaki Polska ma kształt, gdzie przebiegają granice i jaki język urzędowy nas obowiązuje. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, że Polska ma również swoją melodię, rytm i dynamikę? Wystarczy sięgnąć do kolejnej nowości Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, żeby przekonać się, że tak właśnie jest. Antologia Pieśni Patriotycznej „Śpiewajmy Polskę!” to zbiór opracowań najbardziej popularnych pieśni i piosenek patriotycznych, przygotowany przez cenionych w środowisku kompozytorów i chórmistrzów. Nowe opracowania nadają znanym, tworzonym przez stulecia melodiom współczesnego charakteru: niestandardowa harmonia i ciekawe zestawianie faktur będą odpowiedzią na potrzeby profesjonalnych, ale też amatorskich zespołów chóralnych.

Prezentacje wspomnianych tytułów połączone ze spotkaniami autorskimi oraz rozmową z ambasadorką APP będą mieć miejsce podczas tegorocznego DEM-u w czasie paneli online:

  • Codzienna rozgrzewka skrzypka a jego kondycja – prof. Sławomir Tomasik (poniedziałek – 12 października 2020, godz. 16:00)
  • Teoria jazzu w praktyce – dr Dariusz Terefenko (czwartek – 15 października 2020, godz. 16.00)
  • Młodzi a pieśń patriotyczna – dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny (Piątek – 16 października 2020, godz. 11:00)

Zachęcamy także do zapoznania się z całą ofertą pedagogiczną i nutową Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i odwiedzenia strony www.pwm.com.pl/pl/sklep.