Informacje o prelegencie

Jadwiga Śmieszchalska

Nauczycielka przygotowania fizycznego i mentalnego muzyków, specjalizuje się w optymalizacji gestu muzycznego, profilaktyce i rekonwalescencji dolegliwości zawodowych muzyków oraz przygotowaniu do konkursów i tournée. Pracuje z muzykami wszystkich specjalności związanych z muzyką klasyczną i improwizowaną, w tym jazzem, folkiem czy wykonawstwem historycznym. Jest absolwentką poznańskiej Akademii Muzycznej (organy) oraz Institut Médicine des Arts w Paryżu, gdzie uzyskała dyplom z Nagrodą Specjalną Jury przyznaną po raz pierwszy w blisko trzydziestoletniej historii Instytutu. Posiada uprawnienia w zakresie masażu klasycznego, relaksacyjnego i leczniczego. Jako terapeutka Brainspotting, wykorzystuje metody angażujące ciało i stymulujące procesy podkorowe w mózgu pozwalające zlokalizować, przetworzyć i uwolnić się od doświadczeń ograniczających swobodę wykonania muzycznego.

Autorka pierwszego w Polsce przedmiotu akademickiego Fizjologia Muzyki, który stworzyła i prowadziła na Uniwersytecie Muzycznym w latach 2012-2022. Od 2022 roku wykłada Fizjologię Muzyki w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 2013-16 była opiekunem merytorycznym szkoleń z zakresu kondycji psychofizycznej muzyków w Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych. Współtworzy warszawski gabinet zdrowia muzyków wraz z doktorem chiropraktyki i specjalistą zdrowia muzyków Mathieu Spencer’em. Ich wspólne prace naukowo-badawcze z dziedziny medycyny sztuki muzycznej były publikowane i prezentowane podczas międzynarodowych konferencji m.in. w Belgii (Institut Royal Supérieur de Musique et de Pédagogie), we Francji (Médecine des Arts), Kanadzie (McGill University) i USA (Performing Arts Medicine Association).

Regularnie prowadzi wykłady i warsztaty na zaproszenie orkiestr, szkół, uczelni, instytucji i organizacji muzycznych w Polsce i za granicą (m.in. Akademia Orkiestrowa NFM, Akademia Sinfonia Varsovia, I,CULTURE Orchestra, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Polska Orkiestra Radiowa, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, Międzynarodowe Kursy Muzyczne w Opolu, Międzynarodowe Kursy Wiolonczelowe w Nysie, Wieland Welzel’s Paukenkurs).

Jadwiga Śmieszchalska

Wydarzenia z udziałem Jadwiga Śmieszchalska:

FIZJOLOGIA MUZYKI
Jadwiga Śmieszchalska

Zobacz szczegóły