Informacje o prelegencie

FORTEPIAN
Marta Mołodyńska-Wheeler

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, która z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu doc. Marka Koziaka oraz Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Kompozycji i Aranżacji pod kierunkiem prof. Andrzeja Zubka. Ponadto jest absolwentką studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Katarzyny Oleś-Blacha. Ukończyła również z wyróżnieniem studia na wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Teacher Training College w Krakowie. W roku 2017 otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, a praca została uhonorowana wyróżnieniem. Ponadto, w tym samym roku uzyskała stopień nauczyciela dyplomowanego. W roku 2024 otrzymała tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych.

Jest autorem licznych kompozycji na fortepian solo, na 4 i 6 rąk, utworów rozrywkowych na big band oraz orkiestrę smyczkową. Jako pianistka uczestniczy w wielu festiwalach muzycznych na terenie całego kraju i za granicą. Obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz nauczycielem gry na fortepianie i improwizacji fortepianowej w Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Współpracuje też z Operą Krakowską i kilkoma zespołami muzyki kameralnej, jak również z Vadimem Brodskim. Co więcej, współtworzy kilka zespołów rozrywkowych grających zarówno muzykę autorską, jak i covery, w których nie tylko gra, ale również zajmuje się aranżacją. Prowadzi również kursy improwizacji fortepianowej dla uczniów i nauczycieli.

Występowała między innymi z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Opery Krakowskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Dokonała też wielu nagrań, m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. Opublikowała swoje utwory na 4 ręce – Kalejdoskop (SMPK, 2019), Pandemony (PWM, 2020), Poligrajki (PWM, 2022), Lili laj – kolędy na 4 ręce (PWM, 2022), zbiór utworów na fortepian solo Mołodyjki (PWM, 2023), Improwizje (PWM, 2023) cykl miniatur fortepianowych na cztery ręce z elementami improwizacji, Nuciaki na fortepian solo (PWM, 2024).

FORTEPIAN <br>Marta Mołodyńska-Wheeler</br>

Wydarzenia z udziałem FORTEPIAN
Marta Mołodyńska-Wheeler

Marta Mołodyńska-Wheeler II
fortepian

Zobacz szczegóły

Marta Mołodyńska-Wheeler
fortepian

Zobacz szczegóły