Informacje o prelegencie

Marta Mołodyńska-Wheeler

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, która z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu doc. Marka Koziaka oraz Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Kompozycji i Aranżacji pod kierunkiem prof. Andrzeja Zubka. Ponadto jest absolwentką studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Oleś-Blacha. Ukończyła również z wyróżnieniem studia na wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Teacher Training College w Krakowie. W roku 2017 otrzymała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Ponadto w tym samym roku uzyskała stopień nauczyciela dyplomowanego.

Do tej pory opublikowała swoje utwory na 4 ręce – Kalejdoskop (SMPK, 2019), Pandemony (PWM, 2020) oraz Poligrajki (PWM, 2022),  jak również artykuły: Podstawy improwizacji w kształceniu artystycznym („Konteksty kultury, konteksty edukacji”, SPMK 2017) oraz Synestezja – implikacje praktyczne w pracy muzyka i anglisty („Synestezja a sztuka”, Aureus 2016). Już wkrótce drukiem ukaże się również jej cykl miniatur fortepianowych na cztery ręce z elementami improwizacji zatytułowany Improwizje, zbiór utworów solowych na fortepian Mołodyjki oraz Lili Laj – zbiór kolęd na 4 ręce.

Jako pianistka uczestniczy w wielu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz nauczycielem gry na fortepianie i improwizacji fortepianowej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Współpracuje też z Operą Krakowską, Vadimem Brodskim i kilkoma zespołami muzyki kameralnej. Występowała między innymi z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz Orkiestrą Opery Krakowskiej.

Marta Mołodyńska-Wheeler

Wydarzenia z udziałem Marta Mołodyńska-Wheeler:

MARTA MOŁODYŃSKA-WHEELER II
Fortepian

Zobacz szczegóły

MARTA MOŁODYŃSKA-WHEELER
Fortepian

Zobacz szczegóły

Początki pracy z duetem fortepianowym

Zobacz szczegóły