Te publikacje poznasz na tegorocznym DEM
Jak co roku ważnym punktem Dnia Edukacji Muzycznej będą warsztaty instrumentalne prowadzone przez wybitnych pedagogów. Podczas lekcji mistrzowskich pokażą swoje sposoby pracy z młodymi instrumentalistami, bazując na utworach dostępnych w ofercie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
W większości są to najnowsze publikacje lub pozycje wznowione w ostatnich latach. Będzie to zatem okazja zarówno do doskonalenia metod dydaktycznych w pracy z dziećmi, jak i wzbogacenie repertuaru edukacyjnego. Prezentujemy publikacje, które będą bohaterami tegorocznych warsztatów!
Marta Mołodyńska-Wheeler to tegoroczna wykładowczyni i autorka trzech zbiorów, które zostaną zaprezentowane podczas warsztatów. Twórczość edukacyjna kompozytorki wyróżnia się bogactwem ćwiczeń rozwijających technikę, umiejętności interpretacyjne oraz wrażliwość brzmieniową, zarówno w zakresie klasycznej pianistyki, jak i w zetknięciu ze stylami pochodzącymi z muzyki rozrywkowej czy tanecznej, m.in. jazzowej, latynoamerykańskiej.
Wybrane kompozycje Marty Mołodyńskiej-Wheeler to niezwykle zróżnicowane propozycje: Nuciaki dla najmłodszych, Mołodyjki dla osób średnio zaawansowanych i zaawansowanych oraz Improwizje, zbiór utworów na cztery ręce. Jak sugeruje tytuł, autorka wplata elementy improwizacyjne w przebieg kompozycji, stosując autorską metodę, która ukierunkowuje i rozwija kreatywność młodych pianistów.
Kalangra i Gakkaj to dwa zbiory dla młodych akordeonistów – pierwszy skierowany do najmłodszych, drugi dla nieco starszych. Skomponowane przez Andrzeja Krzanowskiego kilkadziesiąt lat temu, wciąż zachowują swoją aktualność i wartość edukacyjną, ciesząc się popularnością wśród nauczycieli szkół muzycznych i nie tylko. Niedawno otrzymały nowe, pięknie ilustrowane okładki, które już od pierwszej strony mają zachęcić młodych muzyków do odkrywania ich zawartości.
Podczas warsztatów gitarowych zostanie zaprezentowana najnowsza publikacja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Obrazki muzyczne dla najmłodszych op. 21 Janiny Garści w opracowaniu na gitarę autorstwa Justyny Dawidowicz. Utwory uporządkowane są od najprostszych po coraz bardziej skomplikowane, a uczeń zapoznaje się z kolejnymi technikami charakterystycznymi dla swojego instrumentu, takimi jak arpeggio, legato, flażolety naturalne i sztuczne czy akordy barré.
Brzmiące nutki na wiolonczelę i fortepian to kolejna tegoroczna nowość PWM. Pierwowzorem zbioru były Skrzypiące nutki Doroty Obijalskiej, utwory chętnie grane przez najmłodszych skrzypków, teraz doczekały się możliwości wzbogacenia również literatury wiolonczelowej dla dzieci. Kompozycję tę opracował na ten instrument Radosław Bukała, a więcej na ten temat będzie można usłyszeć podczas 21. DEMu, na którym wiolonczelista poprowadzi lekcję mistrzowską.
Podczas warsztatów skrzypcowych najmłodsi będą prezentowali trzy publikacje. Uczniowie klas I stopnia zagrają z wydanego w tym roku zbioru Wiolinkowe opowieści Patrycji Budziackiej i Natalii Drozen-Czaplińskiej. Każdy z utworów koncentruje się na konkretnym zagadnieniu technicznym, takim jak dwudźwięki, flażolety, glissando czy zmiany pozycji, a wszystkie miniatury służą przede wszystkim przyswojeniu tak zwanych zwrotnych smyczków, umiejętności niezbędnej na tym etapie nauki.
Kolejnymi pozycjami z literatury pedagogicznej na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu są Łatwe utwory Marcelego Popławskiego oraz Burleska, Romans Adama Andrzejowskiego. Obie publikacje, mające ugruntowaną pozycję w repertuarze, są chętnie wykorzystywane w kształceniu młodych muzyków. Lekcja mistrzowska podczas tegorocznego DEMu będzie znakomitą okazją odkrycia nowych rozwiązań oraz inspiracji warsztatowo-interpretacyjnych.
Łatwe utwory na klarnet i fortepian Grażyny Bacewicz to pozycja stosunkowo łatwa technicznie, ale powoli wprowadzająca młodego muzyka w świat współbrzmień i estetyki utworów z XX wieku. Z kolei Muzyka z kraju Chopina to wybór kompozycji z XIX-wiecznej literatury fortepianowej i skrzypcowej, dostosowanych do możliwości technicznych klarnetu. Opracowanie Karola Respondka to aż trzy zeszyty, przeznaczone dla uczniów szkół muzycznych II stopnia oraz profesjonalnych instrumentalistów.
Do wspólnego muzykowania najmłodszych zachęcić może publikacja Adama Brzozowskiego, autora Kolęd na trzy klarnety. Utwory te nadają się do gry już dla uczniów szkół I stopnia, ale zapewne doskonale sprawdzą się również wśród starszych muzyków w okresie bożonarodzeniowym. Podstawą dla opracowania kameralnego są cztery popularne kolędy: Przybieżeli do Betlejem, Dzisiaj w Betlejem, Wśród nocnej ciszy i Cicha noc.
Uczestnicy DEMu będą mogli zapoznać się z materiałami i zakupić je na specjalnym stanowisku handlowym, które będzie czynne przez cały czas trwania wydarzenia. Więcej publikacji edukacyjnych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne znajdziesz w KSIĘGARNI MUZYCZNEJ PWM.