Wokół Fryderyka Chopina. Dzień fortepianowy na tegorocznym DEM-ie

18. Dni Edukacji Muzycznej, podobnie jak w roku ubiegłym, trwają nie jeden, a aż pięć dni. Zmiana jest znacząca w odniesieniu do poprzednich edycji imprezy, gdzie na DEM-ie spotykaliśmy się w trakcie jednego intensywnego dnia. W tym roku wykorzystujemy czas, który otrzymaliśmy, i zapraszamy na specjalny rodzaj spotkań – master classes, czyli nowość, którą wprowadziliśmy z myślą o młodych, obiecujących muzykach. Celem indywidualnych lekcji jest bezpośrednia praca z uczniem nad jednostkowymi problemami i zagadnieniami wykonawczymi. W tym roku master classes dotyczyć będą skrzypiec i fortepianu, ale to o tych drugich chcemy opowiedzieć szerzej!

Na DEM fortepianowy zarezerwowaliśmy w naszym kalendarzu cały dzień – 25 listopada. Dlaczego klawisze? Gramy przy okazji Roku Chopinowskiego oraz XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który właśnie trwa. W ten sposób łączymy się z uczestnikami tego ważnego dla świata muzyki wydarzenia i jednocześnie zachęcamy młodych adeptów fortepianu do praktyki, która pozwoli im na muzyczny rozwój i, kto wie, być może w przyszłości również udział w tym prestiżowym konkursie. 

O poprowadzenie lekcji fortepianowych poprosiliśmy mistrzów! Master classes odbędą się z wybitnymi pianistami młodego pokolenia: Pawłem Wakarecym, Julią Kociuban, Krzysztofem Książkiem i Michałem Szymanowskim.

Paweł Wakarecy, wielokrotnie nagradzany solista i kameralista, odznaczony został między innymi wyróżnieniem i nagrodą specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego uczniami w tym roku zostali Jan Bieniasz, który ćwiczył z Pawłem Wakarecym Sonatę b-moll op. 35 Chopina, oraz Aleksander Misiak, który zagrał Balladę As-dur op. 47. To te 2 lekcje otworzą fortepianowy dzień z mistrzami na tegorocznym DEM-ie – do oglądania będą dostępne kolejno od godziny 9.00 i 10.00. Rejestracja na obydwie lekcje już trwa i odbywa się bezpośrednio na stronie master classes Pawła Wakarecego.

Julia Kociuban, czyli druga z naszych prowadzących, okrzyknięta jedną z topowych pianistek swojego pokolenia, znana jest nie tylko z wybitnych wykonań, ale i z działalności fonograficznej. Za płytę z koncertami fortepianowymi Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana pianistce przyznano nominację do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii Album roku muzyka koncertująca. Julia Kociuban miała okazję pracować z Wojciechem Kępą nad Polonezem As-dur op. 53 i z Marią Wezner nad Polonezem B-dur op. 72 nr 2. Obydwie lekcje będą dostępne kolejno od godziny 11.00 i 12.00. Zapisać się na nie można bezpośrednio na podstronie master classes.

Gdy mowa o Chopinie, nie sposób pominąć Krzysztofa Książka, nagradzanego między innymi na Lviv International Chopin Piano Competition (I miejsce) oraz na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie uzyskał I nagrodę oraz nagrodę specjalną. Uczniami pianisty w tym roku zostali Kacper Żaromski, który zagrał Bakarolę Fis-dur op. 60, oraz Dominika Rak z Andante Spianato i Wielkim Polonezem Es-dur op. 22. Lekcje odbędą się o godzinie 14.00 i 15.15, a zapisać się na nie można na ich podstronie.

Michał Karol Szymanowski jest jednym z najwyżej ocenianych młodych polskich pianistów i zarazem doskonałym dyrygentem. Artysta znany jest między innymi z występów dla prezydenta Polski czy papieża Benedykta XVI, a na naszych master classes udzielał wskazówek Manueli Majkut, która zagrała Etiudę E-dur op. 10 nr 3 i Etiudę a-moll op. 25 nr 11, oraz Mai Kamrowskiej ćwiczącej Walc As-dur op. 34 nr 1. Na obydwie lekcje można zapisywać się na podstronie master classes z Michałem Szymanowskim.

Jako materiał dydaktyczny w tegorocznych fortepianowych lekcjach z mistrzami wykorzystane zostało Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina, którego kolejne tomy (łącznie 37) ukazywały się na przestrzeni lat nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Fundacji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Seria została zamknięta w 2010 roku – roku 200. urodzin Chopina, a wszystkie dostępne tomy to pierwsze takie wydanie na świecie – na jego kartach zapisany został pełen dorobek kompozytora. Wydanie opracowano z użyciem rękopisów, pierwszych wydań i innych dostępnych źródeł historycznych, a opiekę redakcyjną powierzono profesorowi Janowi Ekierowi i Pawłowi Kamińskiemu. Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina jest także publikacją rekomendowaną przez organizatorów w regulaminie dla uczestników wspomnianego powyżej Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Zapraszamy do udziału we wszystkich fortepianowych panelach! Mamy nadzieję, że będą pomocnym materiałem dydaktycznym nie tylko dla młodych pianistów, ale także dla ich nauczycieli.